Kaip Žaisti Futbolą?

Futbolas yra viena seniausių ir populiariausių komandinio sporto šakų pasaulyje. Tai yra kontaktinis kamuolio varymo žaidimas, kurį gali žaisti dvi komandos. Tarptautinio žaidimo viršūnė yra pasaulio futbolo čempionatas, taip pat vyksta tokie turnyrai kaip Europos čempionatas. Kai kurios šalys turi ir savo lygas, pvz., Dž. Britanija – „Premier“ lyga, Italija – „Serie A“ lyga, Vokietija “Bundes” lyga ir t.t. Šį žaidimą gali žaisti bet kur ir bet kas, nepaisant amžiaus, lyties ar sugebėjimų, t.y. galimas tiek mėgėjiškas, tiek profesionalus futbolas. Tyrimo duomenimis, futbolu visame pasaulyje aktyviai užsiima 265 milijonai žaidėjų, t.y. maždaug 4 procentai pasaulio gyventojų. Tai nėra praktikuojama ir nedominuoja tik vienoje konkrečioje šalyje, o dėl šio žaidimo pobūdžio universalumo, jis peržengia bet kokias kultūrines ir religines ribas. Futbolas yra labai ypatingas žaidimas, turintis savo taisykles.

Apie futbolą:

Šio komandinio žaidimo tikslas yra įmušti daugiau įvarčių nei varžovo komanda per 90 minučių žaidimo laiką. Rungtynės yra suskirstytos į du kėlinius po 45 minutes. Po pirmųjų 45 minučių, vadinamų pirmuoju kėliniu, žaidėjai turi 15 minučių poilsio laikotarpį – pertrauką. Tada bus tęsiamos antrosios 45 minutės, t.y. antrasis kėlinys, ir bet koks laikas, kurį teisėjas nusprendžia pridėti. Kiekvieną komandą sudaro 11 žaidėjų, t.y. vienas vartininkas ir dešimt aikštelės žaidėjų. Kiekviena aikštelės pusė pagal matmenis turi būti veidrodinis kitos pusės vaizdas. Iš esmės futbolo žaidimui reikia tik aikštelės, kamuolio ir žaidėjų. Be to, žaidėjai turi dėvėti specialius dygliuotus futbolo batus, kurie neslystų ant žolės. Vartininkai papildomai mūvi paminkštintas pirštines, nes jie yra vieninteliai žaidėjai, kuriems leidžiama liesti rankomis kamuolį. Kiekviena komanda taip pat turi paskirtą kapitoną. Norint įmušti įvartį, jis turi patekti į varžovo vartus, t.y. visas kamuolys turi būti už vartų zonos linijos, kad būtų užskaitytas teisėtas įvartis. Įvartis gali būti įmuštas bet kuria kūno dalimi, išskyrus plaštaką ar ranką iki peties. Norėdami laimėti, turite įmušti daugiau įvarčių nei varžovai. Jei po 90 minučių rezultatas bus lygus, žaidimas baigsis lygiosiomis, išskyrus taurės rungtynes, kuriose galima pereiti į pratęsimą ir net baudinių seriją, kad paaiškėtų nugalėtojas. Žaidėjai privalo spardyti kamuolį kojomis ir jiems draudžiama naudoti rankas, išskyrus vartininkus, kurie gali naudoti bet kurią savo kūno dalį, kad sulaikytų kamuolį.

Futbolo taisyklės:

  • Rungtynės susideda iš dviejų 45 minučių trukmės kėlinių su 15 minučių pertrauka tarp jų.
  • Kiekvienoje komandoje gali būti ne mažiau kaip 11 žaidėjų, įskaitant 1 vartininką, kuris yra vienintelis žaidėjas, kuriam leidžiama liesti kamuolį rankomis.
  • Aikštelė turi būti iš dirbtinės arba natūralios žolės, o jų dydis gali skirtis. Išorinės aikštės ribos turi būti pažymėtos stačiakampio forma, centre turi būti apskritimas, taip pat reikalingos kitos linijos. Be to, turi būti matoma baudinio vieta.
  • Kamuolys turi būti 58 – 61 cm apimties ir apskritimo formos.
  • Kiekviena komanda gali įvardyti iki 7 pakaitinių žaidėjų. Keitimai gali būti atliekami bet kuriuo rungtynių metu, o kiekviena komanda gali atlikti ne daugiau kaip 3 keitimus vienoje rungtynių pusėje. Jei bus atlikti visi trys keitimai ir vienas žaidėjas turės palikti aikštę dėl traumos, komanda bus priversta žaisti su mažesniu žaidėjų skaičiumi.
  • Kiekviename žaidime turi būti vienas teisėjas ir du teisėjo padėjėjai – linijininkai. Teisėjo užduotis – priimti bet kokius sprendimus, kurių gali prireikti, pavyzdžiui, skelbti pražangas, baudos smūgius ir papildomus laikus, kurie bus pridėti kiekvieno kėlinio pabaigoje. Teisėjas bet kuriuo rungtynių metu gali konsultuotis su teisėjo asistentais dėl sprendimo. Teisėjo padėjėjo užduotis yra pastebėti nuošalę rungtynėse ir, jei reikia, padėti teisėjui visuose sprendimų priėmimo procesuose.
  • Jei rungtynes ​​reikia pratęsti dėl to, kad abi komandos turi po lygiai įvarčių, po skirtų 90 minučių bus pridėta 30 minučių, t.y. du kėliniai po 15 minučių.
  • Jei po pratęsimo vis dar yra lygiosios, turi vykti baudinių serija.
  • Visas kamuolys turi kirsti vartų liniją, kad būtų įmuštas įvartis.
  • Už padarytą pražangą žaidėjas gali gauti geltoną arba raudoną kortelę, priklausomai nuo pražangos sunkumo, o tai priklauso nuo teisėjo nuožiūros. Geltona yra įspėjimas, o raudona kortelė yra to žaidėjo pašalinimas. Dvi geltonos kortelės bus lygios vienai raudonai. Kai žaidėjas išsiunčiamas dėl raudonos kortelės, jis negali būti pakeistas.
  • Jei kamuolys išeina į užribį per šoninę liniją nuo oponento, tada jis yra įmetamas. Jei jis iškrenta nuo atakuojančio žaidėjo, esančio ant pagrindinės linijos, tai yra smūgis į vartus. Jei jis iškrenta nuo besiginančio žaidėjo, tai yra kampinis.
  • Laikoma, kad žaidėjas yra nuošalėje, kai jis yra arčiau priešininkų vartų nei kamuolys. Taip pat nuošalė yra, kai besiginančios komandos žaidėjas yra antras arčiausiai savo vartų esantis žaidėjas. Tai reiškia, kad jei arčiau vartų yra tik vartininkas arba tik vienas aikštės žaidėjas, tada laikoma, kad puolantis žaidėjas yra nuošalėje. Buvimas nuošalėje nėra taisyklių pažeidimas, tačiau kai žaidėjas yra nuošalėje tuo momentu, kai jo komandos draugas paliečia kamuolį, tada tai laikoma pažeidimu. Kai yra užfiksuojama nuošalė, tada kamuolys atitenka besiginančiai komandai.

Futbolo taktikos:

Kadangi futbolas yra taktinis žaidimas, todėl kiekviena komanda naudoja daug įvairių taktikų, kad įmuštų įvartį. Nuo žaidimo pradžios iki pat kėlinio pabaigos kamuolys visada yra žaidime, išskyrus tada, kai jis yra išmušamas į užribį arba teisėjo sprendimu yra sustabdomos rungtynės. Kiekvienas žaidėjas aikštelėje turi savo pavadinimą ir funkciją:

  • Puolėjai – klaidina gynėjus, sukuria progas įvarčiams, perduoda kamuolį arba patys muša įvarčius;
  • Gynėjai – dengia priešininkų puolėjus, kad jie neperduotų kamuolio;
  • Krašto gynėjai – dešinio arba kairio šono gynėjai, saugantys savo kraštą ir pristabdantys puolėjus, kad komanda užimtų gynybinę poziciją;
  • Centro gynėjai – visada yra gynybinėje pozicijoje ir retai dalyvauja atakose;
  • Atsitraukęs gynėjas – vadovauja komandos gynybai;
  • Vartininkas – žaidėjas, saugantis komandos vartus, kad priešininkų komanda neįmuštų įvarčių;
  • Atakuojantis saugas – vadovauja komandos puolimui, kuria atakas;
  • Vidurio saugai – turi gintis ir atakuoti, perimti kamuolį iš atakuojančio žaidėjo;
  • Krašto saugai – žaidėjai, mėgstantys prasiveržti savo kraštu link vartų su kamuoliu;
  • Atraminis saugas – perima kamuolį iš atakuojančios komandos.

Kamuolys gali būti smūgiuojamas iš įvairių pozicijų:

  • Mušamas nuo vidurio linijos. Kamuolys nuo vidurio linijos yra mušamas žaidimo pradžioje arba įmušus įvartį.
  • Įmetamas. Kamuolys yra įmetamas tada, kai buvo išmuštas už šoninės linijos.
  • Išmetamas. Kamuolys yra išmetamas, kai teisėjas dėl vienokių ar kitokių priežasčių, pvz., kamuolio defektų, sustabdo žaidimą.
  • Smūgiuojamas dėl baudos. Baudos smūgis gali būti smūgiuojamas dėl kelių priežasčių, pvz., kamuolys buvo paliestas ranka, varžovo ranka buvo laikoma arba stumiama, pakišama koja, varžovas smūgiuoja arba užšoka ant kito žaidėjo.
  • Smūgiuojamas laisvai. Laisvas smūgis yra suteikiamas priešininkų komandai, jo metu galima smūgiuoti į vartus.
  • Smūgiuojamas iš 11 metrų. 11 metrų baudinys yra skiriamas tada, kai komanda, kuri gunasi, prasižengia baudos aikštelėje.
  • Smūgiuojamas nuo vartų. Smūgis nuo vartų galimas, kai kamuolys peržengia baudos liniją, tačiau komanda nepelno įvarčio. Smūgiuoja besiginanti komanda.
  • Smūgiuojamas kampinis. Kampinis gali būti smūgiuojamas tada, kai kamuolys peržengia galinę liniją, nėra pelnytas įvartis ir paskutinis kamuolį liečia besiginančios komandos narys. Smūgiuoja puolanti komanda.