Gerbera – tai yra augalas, kilęs iš Pietų Afrikos, dėl savo ryškių žiedų primenantis ramunę. Šios gėlės žiedai būna įvairių dydžių ir spalvų, pvz., rožinės, geltonos, lašišinės, oranžinės ir baltos. Žiedų skersmuo gali būti 2 – 13 centimetrų dydžio. Yra daug gerberų veislių, išvestų dėl spalvos ir žiedų formos. Jei norite savo namuose auginti gerberą, pateikiame keletą patarimų, kurie padės tinkamai prižiūrėti šį augalą.
Gerbera: Priežiūra Ir Sodinimas
Kaip sodinti gerberą?
Jei norite geresnių rezultatų prižiūrėdami gerberos augalą, pasirinkite kompaktišką veislę. Tokiu atveju šių augalų stiebai yra tvirtesni, todėl puikiai tinka sodinti į vazoną arba lysvę. Gerberą galima auginti iš sėklų, sodinukų arba dalijant augalo kerą. Jei ketinate sėti sėklas, nusipirkę ir atidarę pakelį sėkite nedelsiant, nes jos greitai praranda gyvybingumą. Tačiau sėjant iš sėklų greičiausiai nežinosite, kokios spalvos bus žiedlapiai, o auginti iš sodinukų ar dalijant iš augalo kero yra lengviau. Be to, tokiu atveju galite būti tikri, koks bus gėlių tipas ir spalva. Jei jau turite senesnių augalų, kerus galite padalinti ankstyvą pavasarį. Jums reikia nuimti apatinius lapus ir nedelsiant persodinti.
Kaip auginti gerberą?
Šie augalai klesti saulėtoje vietoje ir smėlio dirvožemyje, o nedidelis komposto pridėjimas į dirvožemį sodinimo metu paskatins gerą augimą. Jei sėjate gerberą iš sėklų, tada yra būtinas gerai nusausinantis dauginimo mišinys bei ryški netiesioginė šviesa. Lajų puvinys yra dažna gerberinių ramunėlių problema, kurią sukelia per giliai pasodintas augalo vainikas. Augalas turi būti sodinamas taip, kad jo laja būtų matoma virš dirvos ir galėtų išdžiūti tarp kiekvieno laistymo. Šiuos augalus galima mulčiuoti, tačiau reikia pasirūpinti, kad mulčias neuždengtų vainiko. Jei gyvenate drėgname klimate, pabandykite gerberas sodinti į gerai nusausinantį dirvožemį arba į vazonus, kurie turi drenažą.
Kaip prižiūrėti gerberą?
Gerberos ramunės yra jautrios grybelinėms ligoms, tačiau ne visos, nes senesnės jų veislės yra jautrios mažiau. Purškikliai nuo grybelio paprastai neapsaugo nuo vainiko puvinio, todėl tik tinkamas sodinimas ir laistymas yra būtini gerberos priežiūrai. Sodinkite taip, kad dirvožemis neuždengtų šerdies, ir palikite gerai apšviestose vietose, tačiau saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių. Laistykite ryte, kad lapai per dieną išdžiūtų, kad sumažėtų puvinio ir grybelinių ligų rizika. Gerberos ramunėlių priežiūrą taip pat galima pagerinti naudojant mikroelementines skystąsias trąšas, tokias kaip jūros dumblių ar žuvies emulsija. Taip pat atkreipkite dėmesį į vikšrus ant lapų, todėl jei reikia, purškite organiniu purškikliu. Auginant gerberas gali kilti tam tikrų iššūkių, tačiau tai atperka nuostabus atlygis – dideli ir spalvoti šių gėlių žiedai.