Kaip Apskaičiuoti Baseino Tūrį?

Baseinai gali būti įvairių dydžių, gylių ir formų, todėl apskaičiuoti jų tūrį gali būti sunku. Tačiau pasitelkus keletą formulių, visgi, galime apskaičiuoti baseino talpą. Jei baseinas yra netaisyklingos formos, tada jums reikės jį padalinti į atskiras zonas ir apskaičiuoti kiekvienos zonos tūrį. Taip pat tai reikia padaryti ir jei baseinas yra nevienodo gylio.

Kvadrato arba stačiakampio formos baseinas:

Pastovaus gylio baseinas:

Norint apskaičiuoti baseino tūrį, pirmiausia reikia rasti plotą ir žinoti baseino gylį. Stačiakampio ar kvadrato ploto formulė: S = a * b, kur a ir b yra kraštinių ilgiai. Tada žinant baseino gylį, galima apskaičiuoti baseino tūrį pagal formulę: V = S * G, kur S – plotas, o G – gylis. Įsidėmėkite: tiek kraštinių ilgiai, tiek baseino gylis turi būti vienodų matavimo vienetų, pvz., metrų. Pavyzdys: sakykime, kad mūsų baseinas yra stačiakampio formos, kur ilgis yra 5 metrai, plotis – 3 metrai, o gylis – 1,5 metrai. Pirmiausia randame baseino plotą ir į formulę surašome žinomus duomenis: S = a * b = 5 * 3 = 15 m². Taigi, mūsų pavyzdyje baseino plotas yra 15 m². Žinodami plotą, dabar galime apskaičiuoti baseino tūrį ir į formulę surašome žinomus duomenis: V = S * G = 15 * 1,5 = 22,5 m³. Taigi, mūsų pavyzdyje baseino tūris yra 22,5 m³.

Jei norite baseino tūrį apskaičiuoti litrais, turite žinoti, kad 1 m³ = 1000 litrų. Taigi, mūsų pavyzdyje baseino tūris litrais bus: V = 22,5 * 1000 = 22 500 litrų.

Kintančio gylio baseinas, kai nuolydis yra tolygus:

Visas skaičiavimas bus toks pat, kaip ir pastovaus gylio baseino, tačiau turėsite apskaičiuoti vidutinį baseino gylį. Jei seklus galas yra 0,5 metrai, o gilus – 1,5 metrai ir darant prielaidą, kad baseino dugno nuolydis yra laipsniškas ir tolygus, vidutinis gylis yra (0,5 m + 1,5 m) : 2 = 1 metras. Tada visus žinomus duomenis vėl surašome į formules ir apskaičiuojame. Pavyzdys: sakykime, kad mūsų baseinas yra stačiakampio formos, kur ilgis yra 5 metrai, plotis – 3 metrai, o vidutinis gylis – 1 metras. Pirmiausia randame baseino plotą ir į formulę surašome žinomus duomenis: S = a * b = 5 * 3 = 15 m². Taigi, mūsų pavyzdyje baseino plotas yra 15 m². Žinodami plotą, dabar galime apskaičiuoti baseino tūrį ir į formulę surašome žinomus duomenis: V = S * G = 15 * 1 = 15 m³. Taigi, mūsų pavyzdyje baseino tūris yra 15 m³.

Jei norite baseino tūrį apskaičiuoti litrais, turite žinoti, kad 1 m³ = 1000 litrų. Taigi, mūsų pavyzdyje baseino tūris litrais bus: V = 15 * 1000 = 15 000 litrų.

Kintančio gylio baseinas, kai nuolydis yra staigus:

Jei baseinas yra seklus ir staiga nukrenta iki gilaus galo, turėsite kitokį vidutinį gylį. Tokiu atveju baseiną turite suskirstyti į dvi dalis ir jas išmatuoti atskirai. Išmatuokite seklios sekcijos ilgį, plotį ir gylį, o tada atlikite tuos pačius matavimus ten, kur yra gilu. Vėliau apskaičiuokite seklios dalies tūrį ir pridėkite jį prie tūrio, kurį apskaičiuojate gilesnei daliai. Pavyzdys: sakykime, kad mūsų baseinas yra stačiakampio formos, kur visas ilgis yra 5 metrai, plotis – 3 metrai. Sekliosios dalies ilgis yra 2 metrai, plotis 3 metrai, o gylis – 0,5 metrai. Giliosios dalies matmenys: ilgis – 3 metrai, plotis – 3 metrai, gylis – 1,5 metrai.

1. Pirmiausia apskaičiuojame sekliosios dalies plotą:  S = a * b = 2 * 3 = 6 m². Taigi, mūsų pavyzdyje sekliosios dalies baseino plotas yra 6 m². Dabar galime apskaičiuoti baseino tūrį ir į formulę surašome žinomus duomenis: V = S * G = 6 * 0,5 = 3 m³. Taigi, mūsų pavyzdyje sekliosios dalies baseino tūris yra 3 m³. Jei norite baseino tūrį apskaičiuoti litrais, turite žinoti, kad 1 m³ = 1000 litrų. Taigi, mūsų pavyzdyje sekliosios dalies baseino tūris litrais bus: V = 3 * 1000 = 3000 litrų.

2. Dabar apskaičiuojame giliosios dalies plotą: S = a * b = 3 * 3 = 9 m². Taigi, mūsų pavyzdyje giliosios dalies baseino plotas yra 9 m². Dabar galime apskaičiuoti baseino tūrį ir į formulę surašome žinomus duomenis: V = S * G = 9 * 1,5 = 13,5 m³. Taigi, mūsų pavyzdyje giliosios dalies baseino tūris yra 13,5 m³. Jei norite baseino tūrį apskaičiuoti litrais, turite žinoti, kad 1 m³ = 1000 litrų. Taigi, mūsų pavyzdyje giliosios dalies baseino tūris litrais bus: V = 13,5 * 1000 = 13 500 litrų.

3. Galiausiai sudedame sekliosios ir giliosios baseino dalių tūrį, kad gautume visą baseino tūrį: V = 3000 + 13 500 = 16 500 litrų.

Apskritimo formos baseinas:

Norint apskaičiuoti apskritimo formos baseino tūrį, visas skaičiavimas bus toks pat, kaip ir kvadrato ar stačiakampio formos baseino, tik apskritimo ploto formulė bus kita: S = πr², kur r – apskritimo spindulys (pusė apskritimo skersmens), o π – 3,14. Formulė tūriui apskaičiuoti lieka tokia pati: V = S * G, kur S – apskritimo plotas, o G – gylis. Pavyzdys: jei apskritimo formos baseino skersmuo yra 4 metrai, tada spindulys bus perpus mažesnis – 2 metrai. Sakykime, kad baseino gylis yra 0,75 metrai. Turėdami visus duomenis, galime apskaičiuoti plotą: S = πr² = π * 2² = 3,14 * 4 = 12,56 m². Dabar galime apskaičiuoti baseino tūrį:  V = S * G = 12,56 * 0,75 = 9,42 m³.

Jei norite baseino tūrį apskaičiuoti litrais, turite žinoti, kad 1 m³ = 1000 litrų. Taigi, mūsų pavyzdyje baseino tūris litrais bus: V = 9,42 * 1000 = 9 420 litrų.

Matuojant SPA talpą, gali tekti apskaičiuoti dvi ar tris sūkurinės vonios dalis ir jas sudėti, kad būtų pasiektas bendras tūris dėl sūkurinės vonios sėdynių.

Netaisyklingos formos baseinas:

Norint apskaičiuoti netaisyklingos formos baseino tūrį, skaičiavimas bus panašus kaip ir kintančio gylio baseino, kai nuolydis yra staigus. Turite įsivaizduoti baseiną kaip mažesnių, taisyklingų formų grupę. Išmatuokite šias taisyklingas sritis ir vadovaukitės aukščiau pateiktu skaičiavimu, kad surastumėte kiekvieno kvadrato, stačiakampio ar apskritimo plotą. Tada sudėkite tūrį, kad nustatytumėte bendrą talpą.