Lankytinos Vietos Lietuvoje Automobiliu

Mūsų Lietuva – tai yra nedidelė Šiaurės Europos šalis, esanti Pabaltijo dalyje. Lietuva yra suskirstyta į keturis etnografinius regionus, t.y. Žemaitija, Aukštaitija, Dzūkija ir Suvalkija, kurių kiekvienas yra savitas. Nors Lietuva yra nedidelė šalis savo plotu, tačiau turi daug unikalių vietų, kurias verta aplankyti. Jei ieškote pažintinės kelionės automobiliu savaitgaliui, esate tinkamoje vietoje, nes mes pateikiame keletą įdomių maršrutų.

Pažintiniai maršrutai automobiliu po Lietuvą:

1. Kelionė į Kuršių Neriją:

Kuršių Nerija – tai bene unikaliausias ir savičiausias regionas Vakarų Lietuvoje, jau vien todėl, kad į jį galima patekti tik keltu. Nors Lietuvos Respublikai priklauso tik 52 kilometrai nerijos, tačiau čia yra ką pamatyti. Kelionė į Kuršių Neriją prasideda Klaipėdos miesto perkėlos terminale, kur už tam tikrą mokestį jūsų automobilis gali būti perkeliamas į Kuršių Neriją. Persikėlę į Kuršių Neriją jos šiaurinėje dalyje, Smiltynėje, pirmiausia galite aplankyti Lietuvos jūrų muziejų ir delfinariumą bei pamatyti “Albatroso” paminklą. Jei šias vietas jau esate kažkada aplankę, tada jas galite praleisti ir keliauti gilyn į Kuršių Neriją. Norint įvažiuoti į šią saugomą vietovę reikia sumokėti taršos mokestį. Taigi, susimokėję visus reikiamus mokesčius galite važiuoti toliau ir grožėtis šia į UNESCO paveldo sąrašą įtraukta vietove. Važiuojant gilyn į Kuršių Neriją pirmiausia aplankykite Juodkrantę, kurioje galite pamatyti ne vieną objektą. Vaikščiodami po šį nedidelį miestelį, pirmiausia aplankykite vėtrungių galeriją. Šalia jos stūkso Raganų kalnas – tai yra pušimis ir krūmynais apaugusi kopa, kur galima pamatyti daug mitinių būtybių skulptūrų. Tik išvažiavę iš Juodkrantės galite aplankyti kormoranų stebėjimo aikštelę, o tada pasiekę Naglių gamtinį rezervatą – Mirusias kopas. Eidami Naglių pažintiniu taku pamatysite nuostabų kraštovaizdį, o tako gale prieisite Agilos kopą, nuo kurios atsiveria nuostabus Kuršių marių vaizdas. Važiuodami toliau galiausiai pasieksite tolimiausią Lietuvai priklausančią Kuršių nerijos gyvenvietę – Nidą. Šioje vietovėje galite pamatyti etnografinę žvejo sodybą, gintaro galeriją, evangelikų liuteronų bažnyčią bei etnografines kapines, taip pat jachtų prieplauką. Kelionę galite baigti ant Parnidžio kopos, į kurią veda nuostabus pažintinis takas. Tai yra unikali vieta, nes užlipus ant šios kopos galite matyti tiek Kuršių marias, tiek Baltijos jūrą. Dar vienas unikalus objektas, kurį verta pamatyti užlipus ant kopos, yra saulės laikrodis.

2. Kelionė į Ventės ragą:

Ventė – tai yra nedidelis kaimas, netoli Šilutės miestelio. Šis nedidelis kaimas yra itin žinomas dėl jame esančios ypač lankytinos vietos – Ventės rago. Ventės ragas – tai yra labiausiai į vakarus nutolęs Šilutės rajono taškas ir pusiasalis rytinėje Kuršių marių pakrantėje. Ši vieta yra lankoma turistų, nes joje yra Ventės rago ornitologijos stotis, t.y. paukščių žiedavimo stotis. Joje taip pat yra įsteigtas muziejus ir lankytojų centras, kur galima susipažinti su paukščių žiedavimo istorija, paukščių migravimo tyrimais ir turtingu sparnuočių pasauliu.Tai yra ideali geografinė vieta paukščiams gaudyti ir žieduoti, nes rytine Baltijos jūros pakrante driekiasi vienas didžiausių paukščių migracijos kelių. Ventėje taip pat galite aplankyti Ventės rago švyturį, nuo kurio pamatysite neapsakomą vaizdą, ne kartą audrų griautą ir atstatytą bažnyčią, bei pamatyti Vindenburgo pilies liekanas. Taip pat galite pasivaikščioti Ventės rago molu, kuris į jūrą driekiasi net 250 metrų. Aplankę Ventės ragą galite nuvykti į Šilutės miestelį, kuriame taip pat gausu lankytinų objektų. Ten galite apžiūrėti Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčią, Šv. Kryžiaus katalikų bažnyčią, “Šilutės sieną”, pasivaikščioti geltonu metaliniu tiltu per Šyšos upę. Dar vienas įdomus objektas, kurį verta pamatyti, yra Šilutės „sekretai“. Tai yra uždengti stiklu ir įmontuoti šaligatvyje unikalūs kambarėliai, kuriuose atkurtas praeities gyvenimas. Tai objektas, kurį verta pamatyti.

3. Kelionė į Skuodo kraštą:

Skuodo kraštas – tai yra bene žemaitiškiausias rajonas visoje Žemaitijoje. Šis kraštas – tai senoji kuršių žemė, kuri garsėja iš senovės dar išlikusiomis alkavietėmis, aukuro akmenimis, pilkapynais ir piliakalniais. Skuodo krašte stūkso vienas žinomiausių piliakalnių Lietuvoje – Apuolės piliakalnis, ant kurio stovėjo Apuolės gynybinė pilis. Užlipus ant piliakalnio išvysite puikius gamtos vaizdus. Skuodo kraštas taip pat yra puikiai žinomas dėl Mosėdžio akmenų muziejaus ir parko po atviru dangumi. Čia taip pat verta aplankyti netoli Mosėdžio esantį pažintinį gamtos taką Šauklių riedulyne – “Šauklių tundrą”. Tai yra riedulyno – kadagyno draustinis, kuriame yra saugomas išskirtinis kraštovaizdis su ledyno atneštais rieduliais ir augančiais kadagiais. Šiuo pažintiniu taku keliausite apie 1 – 2 valandas, be to, jame yra poilsio aikštelių. Apsilankę Skuodo krašte taip pat galite pamatyti Mosėdžio vandens malūną, pasivaikščioti pažintiniu taku aplink Mosėdžio tvenkinį, aplankyti Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią. Pačiame Skuodo miestelyje pasivaikščiokite kabančiu tiltu per Bartuvos upę, o Skuodo rajone, Kalnėnuose, aplankykite žemaitišką botanikos sodą – Izidoriaus Navidansko parką. Be to, netoli Skuodo miesto, Puokės gyvenvietėje, galite pamatyti didžiausią riedulį Lietuvoje – Barstyčių akmenį.

4. Kelionė į Alytaus kraštą:

Alytaus kraštas yra unikalus tuo, kad Nemunas šią sritį dalija į dvi dalis. Šiame krašte galima pamatyti daug gražių gamtos vaizdų, įvairių įdomių kultūros objektų ir pastatų. Kelionę Alytaus krašte pradėkime nuo Alytaus piliakalnio, kur greta jo taip pat yra įrengta poilsio zona su pavėsinėmis, laužavietėmis, vaikų žaidimo aikštele, treniruokliais ir pasivaikščiojimo takais. Alytuje galite pasivaikščioti po pirmojo Alytaus, dešiniajame Nemuno krante esanti Alytaus dalis, istorinę aikštę, aplankyti kraštotyros muziejų, pamatyti paminklą “Laisvės angelas”, jaunimo parką. Pasivaikščioję po Alytaus miestą galite aplankyti jo apylinkes. Visai netoli esantis miestelis, Punia, garsėja savo Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia ir Punios šilu. Keliaudami toliau Butrimonyse pamatysite išskirtinį fontaną, Raižiuose – mečetę, Pivašiūnuose – švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią, Dauguose – Dievo Apvaizdos bažnyčią, Vangelonyse – didžiausią Dzūkijos akmenį, o Aleknonyse – Žuvinto biosferos rezervato lankytojų centrą ir dar daug kitų kultūros ir gamtos objektų.

5. Dzūkijos apžvalgos bokštai:

Dzūkija yra vienas iš keturių Lietuvos etnografinių regionų, kuris garsėja ne tik savo skaniu maistu, bet ir išskirtiniais gamtos vaizdais. Todėl nenuostabu, kad šiame krašte yra ne vienas apžvalgos bokštas, nuo kurių atsiveria nuostabūs gamtos vaizdai. Kelionę galite pradėti nuo Birštono apžvalgos bokšto, kurio visas aukštis yra net 55 metrai. Tai yra aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje, o jo apžvalgos aikštelė yra 45 metrų aukštyje. Nuo jo galite pamatyti Nemuno upę, jos slėnį bei Birštono panoramą. Kitas bokštas šiame sąraše yra Merkinės apžvalgos bokštas, esantis Varėnos rajone, o jo apžvalgos aikštelės yra įrengtos 15 ir 25 metrų aukštyje. Nuo šio bokšto atsiveria nuostabūs Dzūkijos nacionalinio parko vaizdai su Merkinės miesteliu, miškų masyvais, Nemuno ir Merkio upių slėnių pievomis. Trečias apžvalgos bokštas Dzūkijoje – Metelių apžvalgos bokštas, kuris yra Lazdijų rajone. Šio bokšto apžvalgos aikštelė yra 15 metrų aukštyje, o nuo jos atsiveria Metelio ežero, Metelių kaimo, Kimsinės pievos panorama ir siauras Dusios ežero ruožas. Paskutinis, bet ne prasčiausias, vaizdas atsiveria nuo Veisiejų apžvalgos bokšto, kuris yra taip pat Lazdijų rajone. Nuo jo apžvalgos aikštelės galite grožėtis Snaigyno ežeru bei trimis jo salomis, o iš kitos pusės – atsiveriančia Veisiejų panorama.

6. Žemaitijos apžvalgos bokštai:

Žemaitija – tai vienas iš keturių Lietuvos etnografinių regionų, kuris garsėja savo maistu, kultūra bei gamta. Keliaudami automobiliu po Žemaitiją galite pamatyti daug nuostabių kultūros objektų ir pastatų, tačiau jei norite grožėtis šio regiono gamta, užteks aplankyti keletą apžvalgos bokštų. Kelionę galite pradėti nuo Siberijos apžvalgos bokšto, esančio Plungės rajone. Užlipę į apžvalgos aikštelę pamatysite unikalų Žemaitijos kraštovaizdį: aukštumose ir dubumose tūnančias pelkes bei Platelių ežerą. Kitas sustojimas – Aukštagirės apžvalgos bokštas, esantis Šilalės rajone, nuo kurio atsiveria kalvotosios Žemaitijos kraštovaizdis. Trečiasis Žemaitijoje esantis apžvalgos bokštas – tai Kalnalio bokštas, esantis Kretingos rajone. Užlipus į bokšto apžvalgos aikštelę atsiveria nuostabi Salanto upės slėnio panorama su Salantų bažnyčios bokštais ir Imbarės piliakalniu. Keliaudami po Žemaitijos regiono apžvalgos bokštus visada galite išsukti iš kelio ir aplankyti kitus pakeliui esančius kultūros ar gamtos objektus ir patirti nuostabių pojūčių.

7. Aukštaitijos apžvalgos bokštai:

Aukštaitija – tai tikriausiai labiausiai savo gamtos vaizdais užburiantis etnografinis Lietuvos regionas. Aukštaitija – tai regionas, esantis Aukštaičių aukštumose, todėl čia daug kalnų, kalvų bei ežerų. Savo kelionę galite pradėti nuo Medžių lajų tako apžvalgos bokšto, esančio Anykščių rajone. Užlipus į šio bokšto apžvalgos aikštelę galite grožėtis Anykščių šileliu, Šventosios upės vingiais, o esant geroms oro sąlygoms ir Anykščių bažnyčios bokštais. Būdami čia galite aplankyti ir šalia bokšto įkurtą informacijos centrą bei Puntuko akmenį. Toliau keliaukite ant Mindūnų apžvalgos bokšto, esančio Molėtų rajone. Jo apžvalgos aikštelė yra 36 metrų aukštyje, o nuo jos atsiveria nuostabūs Baltųjų ir Juodųjų Lakajų bei Siesarties ežerų ir jų salų vaizdai bei Labanoro girios panorama. Trečias apžvalgos bokštas, kurį galite pamatyti Aukštaitijoje, yra Šiliniškių apžvalgos bokštas, esantis Ignalinos rajone. Šis apžvalgos bokštas – tai telekomunikacijų bokštas, kurio apžvalgos aikštelė yra 30 metrų aukštyje, o nuo jos atsiveria kvapą gniaužianti panorama. Ketvirtas apžvalgos bokštas Aukštaitijoje – tai Švenčionių apžvalgos bokštas, esantis Švenčionių rajone. Jo apžvalgos aikštelė yra įrengta 26 metrų aukštyje, o nuo jos atsiveria aplinkinių miškų panoramos bei Bėlio ežeras.

8. Kelionė po Anykščius ir jų apylinkes:

Greičiausiai kiekvienas esame girdėję apie Anykščių šilelį, kuris savo vaizdais tikrai užburia. Šis šilelis prasideda nuo pietinių Anykščių miesto ribų ir tęsiasi abipus Šventosios upės beveik 9 kilometrus Kurklių miestelio link. Pasivaikščioję po Anykščių šilelį aplankykite Anykščių muziejus, kurių šiame mieste yra gausu. Tai yra Siauruko muziejus, kuriame pamatysite architektūros, technikos ir krašto istorijos ekspoziciją, Angelų muziejus – Sakralinio meno centras, kuriame rasite profesionalių menininkų sukurtų angelų kolekciją, Arklio muziejus, kuriame eksponuojami žemės ūkio įrankiai ir transporto priemonės, filatelijos, karo ir medžio drožinių eksponatai. Taip pat aplankykite Anykščių regioninio parko lankytojų centro ekspoziciją ir susipažinkite su regioninio parko išskirtinėmis vertybėmis. Anykščiai turi labai gražią Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčią, kurios dešiniajame bokšte yra įkurta apžvalgos aikštelė. Apžvalgos aikštelė įrengta 33 metrų aukštyje, o nuo jos atsiveria nuostabi Anykščių apylinkių panorama. Taip pat galite aplankyti lietuvių rašytojo A. Baranausko gimtinę, kurioje dabar yra įrengtas muziejus, ir rašytojo J. Biliūno sodybą – muziejų. Apsilankę Anykščiuose nepamirškite nuvažiuoti prie Puntuko akmens ir užlipti į Medžių Lajų tako apžvalgos bokšto aikštelę, nuo kurios atsiveria nuostabus apylinkių vaizdas. Kiek pavažiavus mašina, visai netoliese rasite ir “Laimės žiburį” – J. Biliūno kapą ant Liudiškių kalvos. Anykščiai – turtingas savo kultūriniais ir gamtos objektais miestas, todėl nepamirškite aplankyti visų vietų.

9. Kelionė į Molėtus ir jų apylinkes:

Molėtai – tai dar vienas kraštas, garsėjantis įvairių kultūros ir gamtos objektų turtingumu. Čia galite daug pamatyti ir dar daugiau patirti. Keliaujant į Molėtus pirmiausia aplankykite Mindūnų, Labanoro, apžvalgos bokštą. Tai yra antrasis aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje, kurio apžvalgos aikštelė yra net 36 metrų aukštyje. Nulipę nuo šio aukšto apžvalgos bokšto būtinai apsilankykite Dubingių piliavietėje, kuri kitaip dar vadinama Pilies kalnu. Čia kadaise stovėjo Dubingių pilis, o dabar galite grožėtis Asvejos ežero vaizdais eidami Dubingių tiltu per Asvejos ežerą. Molėtuose galite pamatyti įvairias iš medžio, juodo, pilko ir rausvo granito sukurtas skulptūras, kurios yra eksponuojamos po atviru dangumi Skulptūrų parke. Taip pat pamatykite žvejo batų ir meškerės skulptūras, žuvis su balnu bei miesto fontaną. Be to, Molėtų turizmo ir verslo informacijos centre galite patirti Molėtų krašto istoriją virtualiai. Pavažiavus kiek toliau pasisemkite stiprybės prie šventų ir stebuklingų Skudutiškio akmenų, paženklintų Dievo pėdos, Marijos pėdos, Vyties kryžiaus ir Jėzaus širdies ženklais. Taip pat aplankykite Lietuvos etnokosmologijos muziejų bei Antano Truskausko medžioklės ir gamtos ekspoziciją ir Ežerų žvejybos muziejų. Be to, galite aplankyti privatų Molėtų technikos muziejų, kur eksponuojama apie 140 lengvųjų automobilių, sunkvežimių, autobusų, motociklų, priekabų bei kitų transporto priemonių, veikia senovinės radijo, audio, TV aparatūros ekspozicija.

10. Kelionė po Kernavės apylinkes:

Kelionę po Kernavės apylinkes galite pradėti valstybiniame Kernavės kultūriniame rezervate, kur nuo Kernavės piliakalnių atsiveria nuostabūs slėnio vaizdai. Netoliese įkurtame muziejuje galite sužinoti apie Kernavės istoriją, be to, jame saugoma daugiau nei 30 tūkst. radinių, sukauptų per ilgamečius archeologinius tyrimus. Be to, į piliakalnių panoramą galite pažvelgti nuo apžvalgos aikštelės. Kernavės seniūnijos pastate galite apžiūrėti Ipolito Užkurnio kūrybos ekspoziciją, taip pat aplankyti neogotikinę raudonų plytų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčią. Ant klebonijos – parapijos namų pastato yra įrengta apžvalgos aikštelė, nuo kurios matosi du unikalūs objektai – tai Lietuvos kontūro formos baseinas su žydinčiomis vandens lelijomis ir Jeruzalės miesto miniatiūra. Vos už 1 kilometro į vakarus nuo Kernavės miesto, miško pradžioje, dešiniajame Neries krante, yra įrengta poilsiavietė „Baltasis kalnas“. Čia galite pasimėgauti savo atsineštu maistu bei nuostabiais vaizdais. Važiuojant į Kernavę, galite aplankyti ir Trakus, kur taip pat pamatysite daug gražių gamtos vaizdų ir kultūrinių objektų.