Daugelis kačių savininkų tikriausiai bent kartą yra pajutę, kaip jų augintinio liežuvis, lyg švitrinis popierius, braukia per jų odą. Pirmą kartą, kai augintinis jus palaižo, galbūt apsidžiaugiate, kad patraukėte pūkuoto draugo dėmesį, tačiau pasikartojantys tokie augintinio veiksmai gali erzinti. Jei katė ir toliau jus laižo, galite pradėti stebėtis, kas vyksta su jūsų kate? Tokiu atveju gali kilti klausimas, ar normalu, kad katė jus laižo? Daugeliu atveju, tai yra normalu, nes jūsų katė tikriausiai yra tiesiog katė. Katės laižo žmones dėl kelių priežasčių, kurių dauguma yra gana būdingos katėms, kitaip tariant, nėra dėl ko jaudintis. Tačiau per didelis laižymas gali reikšti didesnę problemą, todėl gali reikėti tai ištirti padedant veterinarijos gydytojui.
Kodėl Katės Laižo Šeimininką?
Priežastys, kodėl katės laižo žmones:
Jūsų katės liežuvis yra padengtas šimtais mažų, tvirtų, atgal atsuktų spyglių, vadinamų papiliais. Šie spygliai padeda pašalinti nešvarumus bei plaukus iš jūsų katės kailio ir padengti kailį seilėmis, kad jūsų katė būtų vėsi. Mokslininkai iki galo neišsiaiškino priežasties, kodėl katės laižo žmones, tačiau pateikiame keletą galimų teorijų:
1. Jūsų katė tokiu būdu išreiškia jums meilę:
Jūsų katės laižymas gali būti draugiškas, altruistiškas elgesys. Mamos katės vedžioja savo kačiukus, juos laižo prausdamos. Šis šukavimas sustiprina jų socialinius ryšius, todėl jūsų katė gali jus laižyti tam, kad puoselėtų jūsų santykius.
2. Jūsų katė ieško dėmesio:
Galbūt katė labai greitai sužinojo, kad laižymas atkreipia jūsų dėmesį, nes tikriausiai po to apdovanojote savo katę glostymu ar kaip nors kitaip bendraudami su ja. Kai kurios katės netgi mano, kad neigiamas dėmesys po laižymo, pavyzdžiui, atstūmimas, yra geriau nei išvis jokio dėmesio.
3. Jūsų katė identifikuoja jus kaip savo grupės dalį:
Katės bendrauja ženklindamos daiktus ir kitus gyvūnus savo kvapais. Taigi, viena iš priežasčių, kodėl mamos katės laižo savo kačiukus, gali būti tam, kad sukurti pažįstamą grupės kvapą. Panašiai jūsų katė gali jus laižyti, kad galėtų jus atpažinti.
4. Jūsų katė elgiasi su jumis kaip su kačiuku:
Žindydami kačiukai minko ir žįsta katę. Jei jūsų katė buvo nujunkyta per anksti, ji gali jus laižyti, siekdama paguodos, primenančios žindymą. Tokiu atveju jūsų katė taip pat gali minkyti ir murkti jus laižydama.
5. Jūsų katei patinka jūsų skonis:
Jūsų katė gali laižyti jūsų odą ar plaukus, kad ištirtų įdomius kvapus ar skonius, pvz., apetitą žadinantį losjoną, šampūną ar kitą produktą. Žmonių prakaite taip pat yra cukraus ir druskų, kurios katėms gali atrodyti patrauklios.
6. Jūsų katė nerimauja:
Laižymas gali reikšti poslinkio elgesį, t.y. elgesį, kurį katė atlieka siekdama sumažinti stresą. Stresas dažniausiai sukelia perdėtą savęs tvarkymą, tačiau laižymas gali būti nukreiptas ir į jus. Nustatykite, ar nėra kokių nors laižymą skatinančių veiksnių, pvz., lankytojai jūsų namuose ar stiprus triukšmas. Jei jūsų katės nerimas negydomas, laižymas gali peraugti į kompulsyvų elgesį, kuris perima jūsų katės gyvenimą.
7. Jūsų katė turi sveikatos problemų:
Jūsų katė gali laižyti jus ir (arba) aplinkoje esančius daiktus dėl medicininės problemos. Pykinimas, skausmas ar diskomfortas gali sukelti laižymą. Kai kuriais atvejais buvo nustatyta, kad uždegiminė žarnyno liga buvo laižymo priežastis. Jei jūsų katė per daug laižo arba pradėjo neseniai, nuveskite ją įvertinti veterinarijos gydytojui.
Kaip neleisti katei jūsų laižyti?
Kai kuriais atvejais nėra saugu leisti katei jūsų laižyti, nes yra keletas galimų pavojų. Katės burnoje nešioja bakterijas, kurios gali sukelti vietinę ar sisteminę infekciją, jei katė laižo atvirą žaizdą. Tokiu atveju labiausiai rizikuoja žmonės, kurių imunitetas yra susilpnėjęs. Geriausia neleisti katei laižyti jūsų veido ar įbrėžimų ant jūsų odos.
Štai keletas patarimų, kaip sumažinti katės polinkį į laižymą:
1. Bendraudami su katėmis uždenkite odą drabužiais ilgomis rankovėmis arba nedideliu rankšluosčiu ir pateikite jai žaislą.
2. Kai jūsų katė pradeda laižyti, atsikelkite ir eikite.
3. Jei jūsų katė laižo siekdama dėmesio, ignoruojant laižymą elgesys turėtų susilpnėti, tačiau neignoruokite savo katės visiškai. Jei po savaitės ji nesiliauja, greičiausiai yra kita laižymo motyvacija, kurią reikia išspręsti.
4. Pabandykite mesti katės žaislą ar skanėstą nuo savęs. Kai jūsų katė seka žaislą ar maistą, galite atsikelti ir išeiti.
5. Kai jūsų katė bendrauja su jumis nelaižydama jūsų, sustiprinkite elgesį apdovanodami ją pagyrimais, glostymais, žaidimais ar skanėstais.
6. Suteikite savo katei daug aplinkos praturtinimo. Įsigykite įvairių žaislų ir keiskite juos kas keletą dienų, kad neatsibostų. Įvairių žaislų ir kitų reikalingų daiktų kačių ir šunų auginimui galite įsigyti internetinėje naminių gyvūnų prekių parduotuvėje “Alphazoo.lt”. Tofu kraikas katėms atliekant gamtinius reikalus leis joms jaustis komfortabiliai, nes galite išsirinkti jūsų augintiniui labiausiai patinkantį kvapą, pvz., levandų, žaliosios arbatos, persikų, pieno kvapo ir t.t. O šeimininkai, auginantys šunis, šioje internetinėje parduotuvėje taip pat ras patinkančių produktų savo augintiniams. Nuo plataus sauso ir šlapio maisto pasirinkimo, žaislų iki guolių miegui, kuriuos rasite adresu https://www.alphazoo.lt/produkto-kategorija/sunims/guoliai.