Kaip Išmokyti Šunį Nepulti Kitų Šunų?

Įprasta situacija – einate su šunimi nuostabiai žaliuojančiais laukais, šviečia saulė, jūsų mylimas augintinis uostinėja viską aplinkui, kol staiga sustingsta, nuleidžia uodegą ir tampa nevaldomas – bėga laukais ir puola kitą šunį. Pradedate bėgti paskui savo šunį, tikėdamiesi užkirsti kelią gresiančiam šunų konfliktui. Tai gėdinga situacija, kuri gali paskatinti neigiamas visų – tiek gyvūnų, tiek žmonių – emocijas. 

Šunys, kurie puola kitus, dažnai būna neteisingai suprasti šeimininkų. Baimė ir apsaugos instinktai dažnai skatina šunis pulti, tačiau poveikis gali būti pražūtingas. Pirma, tiek jūsų šuo, tiek svetimas šuo gali būti rimtai sužeisti, jiems gali būti sukeltas skausmas ar diskomfortas, o jums – pateikta nemaža veterinarijos paslaugų sąskaita. Kai kuriose šalyse šunys, puolantys kitus šunis ar žmones, netgi turi būti užmigdyti. Norint apsaugoti savo šunį ir kitus, būtina susitvarkyti su tokiu šuns elgesiu. Tad kaip išmokyti šunį nepulti kitų šunų?

Aiškiai Apibrėžkite Komandas

Šuns mokymas nepulti kitų šunų iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti gana paprastas, tačiau iš tikrųjų tai neretai būna labai sudėtinga užduotis. Tokį šuns elgesį – kitų puolimą – dažnai lemia tam tikros problemos, kurias gali būti sunku išspręsti. Todėl tinkama dresūra, kurios metu mokoma paklusnumo, ir taikomi tam tikri mokymo žingsniai, sumažina šuns norą fiziškai pulti kitą šunį. Pakeisti agresyvų šuns elgesį galima greičiau ir paprasčiau, nei pakeisti vyresnių šunų įpročius. Tačiau bet kuriuo atveju reikia imtis veiksmų, jei norite išvengti rimtų savo ir kitų šunų sužalojimų. Šunys, puolantys kitus šunis, pulti gali ir žmones, todėl gyvybiškai svarbu kuo greičiau pastebėti visus šuns agresijos požymius. Nuoseklumas yra pagrindinis šunų dresavimo kriterijus, tad būkite kantrūs ir skirkite mokymui pakankami laiko. Mokymai gali užtrukti nuo poros savaičių iki kelių mėnesių, kol išmokysite savo šunį nepulti kitų šunų.

Darbo Pradžia

Prieš pradėdami naudoti toliau pateiktus metodus, turite susipažinti su keliais dalykais. Pirma, reikės saugios apykaklės ir tvirto pavadėlio. Įsitikinkite, kad apykaklė yra patogi šuniui. Antra, treniruotėms ir dresūrai pasirinkite ramią vietą, kurioje nėra trukdžių, į kurią neateina daug kitų šunų. Trečia, pasirūpinkite skanėstais – jais reikės paskatinti ir apdovanoti šunį. Kai turėsite visus šiuos dalykus ir aktyviai nusiteiksite, būsite pasirengę pradėti darbą!

Metodas „Sėdėti Gražiai / Ramiai“

  1. Pakvieskite pažįstamą su jo augintiniu į atvirą teritoriją, pavyzdžiui, ramų parką. Venkite tokių vietų, kur šunys vaikšto be pavadėlių – tai gali kelti agresiją jūsų šuniui. Šuns dresūra geriausia užsiimti parke, kuriame įrengta šunims tinkama erdvė. 
  2. Nepamirškite pasiimti daug skanėstų! Taip pat rekomenduojama skanėstais pasinaudoti prieš pat vakarienę, kad šunys turėtų geresnį apetitą.
  3. Pririškite šunį šiek tiek toliau nuo tako ir leiskite kitam šuniui eiti taku. Apdovanokite savo augintinį skanėstu ir pagirkite kiekvieną kartą, kai jis ramiai sėdės ir nepuls netoliese einančio kito šuns.
  4. Tęskite pratimą. Kiekvieną kartą ramiai sėdėdamas šuo nusipelno atlygio – skanėsto. Tačiau tam gali prireikti kelių bandymų. Kitam šuniui irgi greičiausiai reikės praeiti pro jūsų augintinį kelis kartus, todėl būkite kantrūs.
  5. Kartokite ir didinkite dresūros intensyvumą palaipsniui. Šis žingsnis yra įprastas šunų treniruotėms. Kai jūsų šuo pradės suprasti, ko iš jo norite, palaipsniui mažinkite atstumą tarp savo ir svetimo šuns. Tęskite treniruotę ir jūsų augintinis netrukus bus pasirengęs žaisti su kitais šunimis net ir tada, kai jūs to neskatinsite ir nematysite!

Metodas „Komandų Ir Paklusnumo Joms Poveikis“

Šis metodas remiasi slenksčio koncepcija, kuri yra dresūros metodo „Nustatyti slenkstį“ dalis (šis metodas susijęs su tinkamo atstumo laikymusi, numatytomis ribomis – „slenksčiu“). Kitam pasivaikščiojimui įsidėkite į kišenę keletą mėgstamiausių savo šuns skanėstų. Taip pat galite dirbti ir savo kieme, ypač jei jis erdvus ir didelis. Jei treniruojatės namuose, iš pradžių užsiimkite trumpa dresūra ir būkite kantrūs savo augintiniui. 

Skanėstų naudojimas moko ir padeda šuniui suprasti, kad būdamas ramus šalia kitų šunų, gaus skanų atlygį. Kai pasieksite tinkamą rezultatą ir jūsų šuo, pamatęs kitą šunį, nepradės jo pulti, pagirkite augintinį ir duokite skanėstą. Dresuojant šunį svarbu neskubėti ir kiekvieną komandą įtvirtinti. Jei šuo tampa agresyvus, neduokite skanėsto ir pereikite prie saugaus atstumo. 

Atminkite, kad dresūra – tai procesas, kuris užtrunka. Jums gali tekti surengti net kelias dešimtis pasivaikščiojimų arba atlikti kelias treniruotes, kol šuo išmoks nepulti kitų šunų. Niekada nebauskite savo šuns šaukdami ar mušdami; tai tik privers juos bijoti jūsų. Jei jie reaguoja ramiai, tęskite dresūrą, neužmirškite skanėstų ir pagyrimų, kad šuo žinotų, jog eina teisingu keliu. 

Kartokite mokymo veiksmus tiek kartų, kiek reikia. Galiausiai šuo susies savo elgesį su skanėsto gavimu ir matydamas kitą šunį žinos, kad jo nereikia pulti. Jis tai suvoks kaip sąlyginį atsaką. Kai jūsų augintinis nuolat bus ramus, palaipsniui mažinkite atstumą tarp jo ir kito šuns bei vertinkite savo šuns reakcijas. Ilgainiui, kai jūsų šuo galės ramiai praeiti pro kitą šunį, galbūt į dresūrą norėsite įtraukti dar vieną šunį. Kartokite treniruotes, nuolat didindami laiką ir mažindami atstumą.

Metodas „Nustatykite Atstumą“

Mokyti šunį paklusnumo – pirmas žingsnis, kad jūsų šuo gebėtų susieti savo tinkamą elgesį su atpildu už tai (skanėstus, pagyrimus ir paglostymus). Nuostabu, kai šuo įgyja žinių apie tinkamą elgesį. Įsitikinkite, kad jūsų šuo gražiai ir ramiai elgiasi, tinkamai įvertinkite jo tokį elgesį.  

Kai įsitikinsite, kad jūsų šuo vykdo visas jūsų komandas, eikite pasivaikščioti po vietovę, kur pro šalį vaikščios ar bėgios kiti šunys, tačiau laikykitės atstumo. Pagalvokite apie tokį pasivaikščiojimą kaip apie eksperimentą. Nustatykite galimą atstumą – atkreipkite dėmesį, kiek toli yra kitas šuo, kai jūsų šuo pradeda rodyti agresijos požymius. 

Jei jūsų šuo ima urzgti ar lakstyti būdamas 100 metrų atstumu iki kito šuns, padidinkite šį atstumą iki 200 metrų atstumo. Stebėkite šunį – jeigu jis nudelbęs savo žvilgsnį žemyn, tai rodo jo galimą agresyvų elgesį. Atstumo didinimas padeda šuniui suvokti, kad apsaugosite jį nuo to, kas jo supratimu, yra pavojus. Niekada neverskite savo šuns bendrauti su kitais šunimis, jei jis baiminasi. 

Šuo jaučia jūsų emocijas. Įtempus arba tvirtai suimant pavadį, šuo gali jausti baimę ar tapti agresyvesnis. Išlikite ramūs, nerodykite savo griežto elgesio, kad šuo žinotų, jog nėra pavojaus.