Kaip Žaisti Biliardą? Biliardo Taisyklės

Biliardas – tai yra smagus kamuoliukų mušimo žaidimas, paprastai žaidžiamas dviejų žaidėjų ant medžiaga padengto stalo, naudojant kamuoliukus ir lazdą. Šis žaidimas skirtingose pasaulio šalyse turi skirtingus pavadinimus, pvz., amerikoje jis yra vadinamas pulu (angl. pool), anglijoje – snukeriu (angl. snooker). Biliardas yra populiarus žaidimas visame pasaulyje, todėl yra daug skirtingų žaidimo variantų, kurių taisyklės gali šiek tiek skirtis. Iki šiol populiariausios žaidimo formos yra “aštuoniukė”, “devyniukė” ir “14+1”. Šie žaidimai yra žaidžiami ant normalaus dydžio biliardo stalo. Tačiau iš jų būtent “aštuoniukė” yra labiau paplitęs biliardo variantas, kurį dažniausiai pamatysite žaidžiant. Biliardas yra gana greitas žaidimas, kuriam reikia aukšto lygio įgūdžių, susikaupimo ir taktinio mąstymo.

Biliardo esmė:

“Devyniukė” yra žaidžiama su baltu kamuoliu ir 9 kamuoliais, kurie yra sunumeruoti nuo 1 iki 9, o žaidimo esmė yra baltu kamuoliu sumušti visus kamuolius nuo mažiausio numerio. Žaidėjas, kuris įmuša devintu numeriu pažymėtą kamuolį, laimi žaidimą. “14+1” biliardo žaidime už kiekvieną teisingai įmuštą kamuolį yra skiriamas vienas taškas, o žaidėjas, kuris pirmas surenka sutartą taškų skaičių, laimi žaidimą. Kadangi “aštuoniukė” yra viena populiariausių biliardo atmainų, plačiau ją ir aptarsime.  “Aštuoniukė” yra žaidžiama su 7 vienspalviais, 7 dryžuotais, juodu ir baltu kamuoliais. Žaidimo tikslas yra baltu kamuoliu sumušti visus jums paskirtus kamuoliukus, arba dryžuotus, arba vienspalvius, o tada įmušti juodą kamuolį. Žaidimas laimimas, kai įvyksta vienas iš šių dalykų:

  • Žaidėjas įmuša visus jam skirtus kamuoliukus ir tada įmuša juodą kamuoliuką;
  • Priešininkas įmuša juodą kamuoliuką prieš įmušdamas savo paskirtus kamuoliukus;
  • Juodą kamuoliuką nuo stalo numuša varžovas.

Biliardo procesas ir taisyklės:

Prieš prasidedant žaidimui, rutuliai turi būti sudėti į trikampį stovą ir padėti viename stalo gale taip, kad stovo viršūnė žiūrėtų į žaidėją. Kamuoliukų eilės tvarka turi būti atsitiktinė, išskyrus juodą kamuoliuką, kuris turi būti dedamas trečios eilės viduryje. Baltas rutulys turi būti dedamas bet kurioje vietoje už aptarnavimo linijos ant stalo. Jei tai yra pirmasis žaidimas rungtynėse, reikia mesti monetą, kad būtų nuspręsta, kas gali pradėti žaidimą.

Kaip žaisti:

Žaidimą pradedantysis žaidėjas mušdamas baltą kamuoliuką turi numušti vieną kamuoliuką, išskyrus juodą, į kišenę. Jei į kišenę įmuša vienspalvį, tada jo kamuoliukai bus vienspalviai, jei įmuša dryžuotą, tada bus dryžuoti. Jei pradedantysis žaidėjas kamuoliuko neįmuša, tada priešininkas gali rinktis, kurios grupės kamuoliukus muš. Išsiaiškinus, kurie kamuoliukai bus vieno, o kurie kito žaidėjo, yra pradedamas žaidimas. Prieš mušant savo pasirinktą kamuoliuką žaidėjas turi nurodyti, kurį kamuoliuką jis ketiną įmušti ir į kurią kišenę. Žaidėjas taip pat gali įmušti savo oponento kamuoliuką, tačiau pirmiau baltas kamuoliukas turi paliesti vieną iš jo kamuoliukų. Žaidėjas gali smūgiuoti tol, kol jis kiekvienu smūgiu įmuša vieną iš savo kamuoliukų, kai nebepataiko, tada kamuoliukus muša priešininkas. Žaidimas tęsiasi iki tol, kol vienas žaidėjas įmuša visus savo pasirinktus kamuoliukus ir tada įmuša juodą kamuoliuką, į nurodytą kišenę.

Pražangos:

Jei žaidėjas prasižengė, varžovas turi teisę padėti baltą kamuoliuką bet kurioje stalo vietoje. Biliardas turi daug pražangų, kai kurios iš dažniausiai pasitaikančių yra:

  • Nepavyksta pataikyti į savo pasirinktus kamuoliukus;
  • Kamuoliukas yra numušamas nuo stalo;
  • Vieno iš priešininko kamuoliukų įmušimas į kišenę prieš tai nepalietus savo kamuoliuko;
  • Du kartus pataikyti į kamuoliuką;
  • Kamuoliuko stumimas, o ne mušimas į jį;
  • Žaidėjas muša kamuoliuką, kai ne jo eilė.

Kaip mušti kamuoliuką:

Pasirinkite biliardo lazdą, kuri jums atrodo lengva. Norėdami mušti kamuoliuką padėkite nedominuojančią ranką tiesiai ant stalo kelių centimetrų atstumu nuo balto rutulio, o kita ranka suimkite lazdos kotą kelių centimetrų atstumu virš pagrindo. Padėkite siaurą lazdos galiuką tarp nykščio ir smiliaus arba užlenkite rodomąjį pirštą, jei norite papildomo stabilumo, ir muškite lazda į baltą kamuoliuką. Baltas kamuoliukas turi numušti jūsų pasirinktą kamuoliuką ten kur norite. Turėtumėte nukreipti lazdos galiuką tiesiai žemiau kamuoliuko centro, kai tai leidžia stalo išdėstymas, o mušimo jėga turi būti nukreipta šiek tiek žemyn. Jūsų ranka turi judėti tik per alkūnę ir petį, rankos turi likti nejudančios, o lazda turi būti laikoma vos keliais laipsniais aukščiau lygiagrečiai su stalu. Muškite lazda per kamuoliuką vienu judesiu, o ne trūkčiodami, nes tai padės kamuoliukui judėti norima trajektorija. Nepamirškite, kad trinktelėjus į kairę rutulio pusę, jis nukeliaus į dešinę ir atvirkščiai.